Belge Sorgulama
Belge No
Hesap Numaraları
T.C. HALK BANKASI
MENGEN ŞUBESİ

HESAP NO : 0258 – 16000007
IBAN NO : TR50 0001 2009 2580 0016 0000 07

Aşçılar Başkenti MENGEN

Batı Karadeniz Bölgesi
Batı Karadeniz Bölgesi’ nin batısında Bolu iline bağlı bir ilçedir. Ankara – İstanbul arasındaki E-5 karayoluna 20 km uzaklıkta olup Yeniçağa – Zonguldak yolu üzerindedir.

Dört tarafı ormanlarla kaplı olan ilçemizin, 2 beldesi ve 55 köyü vardır. Yüzölçümü 883 km² olan ilçemizin her köşesi piknik, dinlenme ve dolayısıyla turizm yatırımları yeridir.

Nasıl Ulaşırız ? Ankara – Zonguldak devlet karayolunun 172. km.’ sinde kurulan ilçemizin E-5 karayoluna uzaklığı 20 km. dir. Bolu ili 62 km. olup, Çaydurt – Gökçesu üzerinden de ilçeye ulaşmak mümkündür.

Büyük kentlerimiz olan Ankara ve İstanbul’ a ulaşmak çok kolaydır. Gerek ilçeden kalkan, gerek Zonguldak – Bartın yolundan gelip, ilçeden geçen yüzlerce otobüs her gün ve her saat çevre illere hizmet vermektedir.

Bitki Örtüsü : Karadeniz iklimi etkili olan ilçede doğal bitki örtüsü de bu iklimin doğal bitki örtüsü olan orman çok geniş yer tutar. 883 km² yüzölçümünün %85′ i ormanlarla kaplıdır. Bu oran Türkiye genelinin %24′ lük oranının yaklaşık dört katıdır.

Hızarderesi Göleti : Orman işletmesi tarafından orman yangınlarında suyundan faydalanmak üzere yapılmıştır. Ortalama derinliği 8 metre olan gölün alanı 5 dekardır. Göletin ulaşımı Gözecik köyünden sağlanmaktadır.

Ağalar Gölü : İlçemizin 6 km. güneybatısında asfalt yol ile gidilen, kenarındaki acı su denilen farklı bir suyun bulunduğu, mevsiminde yaban ördeklerine barınak olan gölümüz, piknik ve mesire yeri olarak da tercih edilmektedir.

Dipsiz Göl : Bölükören Köyü, Dereköy mahallesinde bulunmaktadır.

Sinan Gölü : Elemen Köyü, Sinanlar mehallesindedir. Gölde balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Yayladağ Gölü : Turna Köyü ile Karakaya Köyü arasında bulunmaktadır.

YAYLALAR : Genellikle orman içi açıklıkları olan yaylalarımız buralara yakın olan köylerimizin, hayvancılık ile uğraşan köylülerimizin yaylacılık adını verdikleri faaliyetleri içerisinde daha uzun süre yeşil kalabilen bu yerlere küçük ve büyük baş hayvanlarını götürerek yaz boyunca kaldıkları ve hayvanlarını besleyip, sütü ve yününden çeşitli ürünlerin üretildiği alanlardır.

Günümüzde hayvan sayılarının azalması ve dışa göç nedeniyle hayvancılığın önemini yitirmesi yüzünden yaylalarımız daha çok piknik ve mesire yeri olarak kullanılmakta ve bilinmektedir.

İlçemizin Başlıca Yaylaları : Ağalar yaylası, Akçakoca Yaylası, Aktepe Yaylası, Avşar Yaylası, Bürnük Yaylası, Civcivler Yaylası, Çukur Yayla, Elemen Yaylası, Göl Yaylası, Küçükkuz Yaylası, Mamatlar Yaylası, Sırıklı Yaylası ve Soğucak Yaylası’ dır.

MENGEN’ DE AŞÇILIĞIN TARİHÇESİ ve AŞÇILIK SANATI

Aşçılık sanatı Mengen ilçesinin ata mesleğidir. Aşçıların Mengen’ li olmalarının ünü tarihsel bir olayla başlar. El yazması bir kitapta Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’ u fethinden sonra saray aşhanesini Mengen’ li Yakup Ağa isimli bir paşaya kurdurmuş ve görevlendirmiştir.

Mengen’ li Yakup Ağa, işe başladıktan sonra bir yeğenini yanına alarak saray aşhanesinin bulaşıkhanesinde çalışmaya göndermiştir. Çok zeki ve çalışmayı çok seven bu kişi zamanla saray aşhanesinde aşçıbaşı olmuştur. Mengen’ de işsiz olan yakınlarını, arkadaşlarını yanına çağırarak ve onları aşçı olarak yetiştirerek, bütün Osmanlı topraklarında aşçılığın yayılmasını sağlamış olup, o günden bugüne kadar aşçılık sanatı babadan oğula devam edip gitmektedir.

1981′ DEN GÜNÜMÜZE FESTİVALLER

Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali 24 Ağustos 1981 yılında Mengen Kaymakamı Ali Cafer AKYÜZ’ ün başkanlığında ve değerli aşçılarımız öderliğinde Ulu Önder Atatürk’ ün doğumunun 100. yılındaki kutlama faaliyetleri çerçevesinde başlatılmıştır.

Festivalin amacı; yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının önemini belirtmek ve Türk Mutfağı’ nın dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlamak, yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgisini çekmek ve aşçılık sanatının bilimsel ve sanatsal yönünü ortaya çıkarmaktır.

Geleneksel olarak her yıl yapılan festivalde hazırlanan gösteri yemekleri ve düzenlenen sergiler, davetliler ve halkımız tarafından ilgi ile izlenmektedir.

Aşçılık mesleği ile bütünleşen mutfak malzemeleri ve gıda ürünleri fuarı, uluslararası festivalle bütünleştirilmiştir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık Meslek Yüksek Okulu

Mengen Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının girişimleriyle ilçemizde A.İ.B. Üniversitesi’ ne bağlı olarak Mengen Aşçılık Meslek Yüksek Okulu açılmış olup, okul ilk mezunlarını 1998 – 1999 eğitim ve öğretim yılı sonunda vermiştir. Yüksek okulumuz aşçılık programı, turizm ve konaklama sektöründe hizmet, üretim sektöründe görev alabilecek ve yönetime yardımcı olabilecek veya kendi adına işyeri açıp, çalıştırabilecek nitelikte ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan 4 yarıyıllık bir yüksek öğretim programı olup, halen nitelikli eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Meslek Lisesi, 25 Ekim 1985 tarihinde 32 öğrenci ile eğitim ve öğretime açılmıştır. Öğrenim süresi 4 yıl olan okul, uygulamalı mutfak eğitimi vermektedir.

Okulda bir yabancı dil, bir teknoloji, bir çok amaçlı salon, bir kütüphane, iki uygulama mutfağı, bir restaurant, 25 yatak kapasiteli uygulama oteli mevcut olup ayrıca 200 yatak kapasiteli öğrenci pansiyonu bulunmaktadır.

Dünyada sadece 4 tane olan Aşçılık Meslek Lisesi’ nin biri de Mengen’ dedir. Kuruluş amacı kaybolmaya yüz tutmuş Türk Mutfağı’ nı dünyaya tanıtmak ve yabancı mutfakları da öğretmektir. Mezun olan öğrenciler 5 yıldızlı ötellerde aşçılık sanatını başarı ve takdir ile yürütmektedirler. Ayrıca öğrenciler İstanbul, Ege ve Akdeniz’ de ki büyük otellere staja gönderilmektedirler.

Kaldırık Dolması

Malzemesi : Ormandan yazın toplanarak kurutulan kaldırık yaprağı (40 adet). ½ kg. mısır unu, bir yumurta, bir çay bardağı süt, bir yemek kaşığı salça, iki baş soğan, bir fincan yemeklik yağ, ½ kg. yoğurt, bir kaç diş sarımsak.

Yapılışı : Kaldırık yaprakları kaynar suda hafif haşlanır. Bir kap içerisinde süt, mısır unu, yumurta, bir miktar su ile karıştırılarak dolma içi hazırlanır. Bu karışım gayet yumuşak olmalıdır. Hazırlanan iç aynı asma yaprağı gibi sarılır. Tavada yağ ve soğan hafif pembeleştirilip salçası konulduktan sonra biraz da su ilave edilerek sarılan dolmanın üzerine konulup pişirilir. Pişirme işlemi bitince bir tepsiye boşaltılan dolmanın üzerine bolca sarımsaklı yoğurt konulup servis edilir.

Cincile Böreği

Malzemesi : ½ kg. cincile mantarı, 3 baş kuru soğan, 1 yumurta, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt, 1 kg. yufka, 1 tutam tuz.

Yapılışı : Bir miktar sıvı yağ ile birlikte doğranmış soğanları pembe bir renk alıncaya kadar kavurup, ardından mantarları ilave edip suyu çekilinceye kadar kavurunuz. 1 yumurta, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 bardak sütü derin bir kapta çırpınız. Önceden yağlanmış tepsiye yufkaların arasına bu karışımdan sürerek yerleştiriniz. Orta kısma kavurduğunuz cincile ve soğanı yayınız. Aynı işlemi diğer yufkalarda da tekrarlayarak tepsi böreği görünümüne getiriniz. Üst kısma çırpılan karışımdan sürerek önceden ısıtılmış fırında pişiriniz.

Kedibatmaz

Malzemesi : 2 su bardağı mısır unu, 2 çorba kaşığı tereyağı, 2 su bardağı sütün çiği, 100 gr. ceviz içi veya kaz ciğeri.

Yapılışı : Bir tencereye 2 bardak su konulur, içine tuzu da konularak kaynatılır. Kaynayan suya mısır unu yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir. Karıştırmaya hamur haline gelinceye kadar devam edilir. Pişirme, kaşığın zor hareket etmesinden yada hamurun üzerine konulan bir köz parçasının yapışmayışından anlaşılır. Süt kaymağı ve tereyağı tavada eritilir. Bu çiğ süt kaymağı pembeleşinceye kadar sürer. Pişmiş olan hamur küçük parçalara ayrılarak tabağa alınır. Aralarına ceviz içi yada istenirse kaz ciğeri eklenir. Üzerine kızarmış yağ dökülerek servis yapılır.

Sponsorlarımız